132k views
0 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)

Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66

Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32


Choice A

Choice B

The unit rates are equal.

The unit rates cannot be determined.

User Adetoun
by
4.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Third answer choice

Explanation:

User Brozorec
by
4.9k points
5 votes

Answer: The Unit Rates Are Equal

User Erich Kitzmueller
by
4.6k points