____________________________________________________
Answer:
Your answer would be 16n + 4
____________________________________________________
Explanation:
In these types of questions, you would want to use the details that the question provides in order to make an expression for this.
The key words in the question would be:
"$16 each"
"$4"
"n"
All the other words in the question are not really necessary, but the ones above would be the most important, since you would actually use those numbers in your expression.
The number "16" would be a "term" in your expression. When you look at the word next to 16, each, that would tell you that there would be a variable there, since we don't know how much they're selling. That variable would be n, since in the question it says "if you order 'n' DVDs."
With the information provided, you would have:
16n
But, we are not done yet, there is still more to this expression. In the question, it mentions something that is "$4." That would be another term in your expression. This would be by itself--without a variable--because this would stay the same number since this would be the last price for the entire order. This would also be known as the "extra cost" in this scenario. It would be adding because you are adding $4 to the total amount.
From that, you would have:
16n + 4
16n + 4 would be your FINAL answer after making the expression.
____________________________________________________
-Julie