155k views
2 votes
An 8-pack of popsicles costs $0.96. What’s the unit price?

User Buchannon
by
8.3k points

2 Answers

4 votes

Hey there!

All we have to do to find the unit price is divide the total price ($0.96) by the number of popsicles (8)

0.96 ÷ 8 = 0.12

Therefore, the unit price (aka the price of each popsicle) is $0.12

Hope this helps you!

God bless ❤️

xXxGolferGirlxXx

User Nabeel Ayub
by
8.2k points
0 votes

Answer:

$0.12

Explanation:

Unit price is calculating the price of one popsicle.

To do that, all we need to do it divide the whole price by the number of items.

So the equation would be 0.96 / 8 which results in 12 cents per popsicle.

User Xerotolerant
by
8.2k points

Related questions

asked Aug 23, 2024 34.3k views
Darewreck asked Aug 23, 2024
by Darewreck
7.8k points
2 answers
5 votes
34.3k views
1 answer
0 votes
28.7k views
asked Jun 9, 2021 104k views
Ethyl Casin asked Jun 9, 2021
by Ethyl Casin
8.3k points
1 answer
0 votes
104k views