196k views
2 votes
Why is 150 mL of toothpaste for $2.79 a better buy than 100 mL of toothpaste for $1.79?

1 Answer

6 votes

150/2.79 = 53.76 mL per dollar

100/1.79 = 55.87 mL per dollar

so it isn't better

(?)

User Nicola Giancecchi
by
8.1k points

No related questions found