26.2k views
9 votes
You work delivering food for a local farmer. You sell eggs from the farm at a price of 3 for $2.00, 6 for $3.50, 12 for $6.00, and 24 for $13.00. What is the best deal for buying eggs?

A.
3 eggs for $2
B.
6 eggs for $3.50
C.
12 eggs for $6.00
D.
24 eggs for $13.00

User BntMrx
by
4.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The 12 egg offer.

Explanation:

Find the unit price for each. Then make them common denominators. Like 3 eggs for 2 dollars is for 1 egg, 2/3 dollars. After getting the unit price for all of them, get the common denominators of 24. Then we see which numerator is the lowerst, since we want the lowerst price. We find 12/24, or the 12 egg offer.

User Durgesh Tanuku
by
5.1k points