181k views
4 votes
The cost per hour for making and decorating is given by th matrix below. Which product does it cost $6.50 to bake and decorate 1 unit (picture provided)

The cost per hour for making and decorating is given by th matrix below. Which product-example-1
User AYETY
by
5.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

b. Sheet Cake

Explanation:

We have to first find the cost of all 3 products to find out which one will cost $6.50 to bake and decorate.

In order to find the cost, we need to multiply the time required by each product with its hourly cost.

For Giant Cookie:

Total Cost = Cost of 0.5 hours Baking + 0.25 hours Decorating

= 0.5(4) + 0.25(7)

= $ 3.75

For Sheet Cake:

Total Cost = Cost of 0.75 hours Baking + 0.5 hours Decorating

= 0.75(4) + 0.5(7)

= $ 6.5

For 3-Tired Cake:

Total Cost = Cost of 1.5 hours Baking + 1.25 hours Decorating

= 1.5 (4) + 1.25(7)

= $ 10.75

Thus, Sheet Cake costs $ 6.50 to bake and decorate.

User Jimpic
by
5.9k points