135k views
2 votes
Jack lands his ball 7 ft from the edge of a circular green. The ball is 21 feet from the point of tangency. How far is the ball from the hole?

User Barshopen
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

35ft

Step-by-step explanation:

Given that,

distance ball is away from edge of circular green = 7ft

distance of ball from the point of tangency = 21ft

suppose distance from hole to edge = r

so distance from hole to ball = 7+r

we will use pythagorus theorem

Step1

Find the radius

r² + 21² = (r+7)²

r² + 441 = r² + 49 + 14r

441 = 49 + 14r

392 = 14r

r = 28

Step2

distance of ball from hole

r + 7

28+7

35ft

User Frank Hunleth
by
6.5k points