225k views
2 votes
What is the molarity of a solution that contains 0.400 mol HCl in 9.79 l solution?

A. 0.0133 M
B. 0.0409 M
C. 0.959 M
D. 5.67 M

User Boaz Nahum
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

  • Option B, 0.0409 M

Step-by-step explanation:

1) Data:

a) M = ?

b) n = 0.400 mol

V = 9.79 liters

2) Formula:

  • M = n / V (in liters)

3) Solution:

  • M = 0.400 mol / 9.79 liter = 0.04086 M

  • Since each data contain 3 significant digits, the answer must be reported with 3 significant digits. So, the correct answer is 0.0409 M, which is the option B.
User DKen
by
6.4k points