Answer:
C
Explanation:
Formula for potential energy is PE = m*g*h
where
m is the mass, in kg
g is the acceleration due to gravity, in meters per second squared, and
h is the height, in meters
The problem gives m = 50, g = 9.8, and h = 5. We plug that into the formula and get out answer. So:

Correct answer is C.