166k views
3 votes
What is the molarity of an H3PO4solution if 15.0 mL is completely neutralized by 38.5 mL of 0.150 MNaOH? Please explain your answer

1.73 MH3PO4




0.385 MH3PO4




0.043 MH3PO4




0.128 MH3PO4

1 Answer

1 vote

Answer:

M=Molarity

V=volume

change millilitre to litre

so:15ml=0.015 L

:38.5ml=0.0385 L

M1V1=M1V1

M1* 0.015 L= 0.15M*0.0385 L

M1=0.00385

User Hyeri
by
6.5k points