menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
1a. A 5-pound box of tangerines costs $4.25 What is the cost per pound? 1b. A map has a scale in which 1.25 inches represents 250 miles. How many miles does 1 inch represent?
asked
Jan 2, 2020
196k
views
1
vote
1a. A 5-pound box of tangerines costs $4.25
What is the cost per pound?
1b. A map has a scale in which 1.25 inches represents 250 miles.
How many miles does 1 inch represent?
Mathematics
middle-school
Auselen
asked
by
Auselen
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
.85$
200 miles
Explanation:
Dave Taubler
answered
Jan 6, 2020
by
Dave Taubler
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org