196k views
1 vote
1a. A 5-pound box of tangerines costs $4.25

What is the cost per pound?

1b. A map has a scale in which 1.25 inches represents 250 miles.

How many miles does 1 inch represent?

User Auselen
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

.85$

200 miles

Explanation:

User Dave Taubler
by
5.2k points