106k views
5 votes
If a boy (m = 25 kg) at rest on skates is pushed by another boy who exerts a force of 500 N on him and if the first boy's final velocity is 20 m/s, what was the contact time?

1 Answer

2 votes

Answer:

1 second

Step-by-step explanation:

The impulse exerted on the boy is equal to its change of momentum:


I = \Delta p\\F \Delta t = m \Delta v

where

F = 500 N is the push on the boy


\Delta t is the contact time

m = 25 kg is the mass of the boy


\Delta v = 20 m/s is the change in velocity of the boy

Solving the formula for the contact time, we find


\Delta t=(m\Delta v)/(F)=((25 kg)(20 m/s))/(500 N)=1 s

User Arian
by
6.3k points