219k views
5 votes
What is the unit rate of $2.98

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

The existence of a unit rate implies that you have TWO variables. Here you list only one: $.

If you pay $2.98 for 6 units of something, such as pieces of fruit, then the unit rate would be:

$2.98

----------------------- = $0.50/piece

6 pieces of fruit

User Matthewfx
by
5.4k points