Answer:
Explanation:
The existence of a unit rate implies that you have TWO variables. Here you list only one: $.
If you pay $2.98 for 6 units of something, such as pieces of fruit, then the unit rate would be:
$2.98
----------------------- = $0.50/piece
6 pieces of fruit