71.4k views
1 vote
8$ for 2 pounds of rice as a unit rate

2 Answers

4 votes

it would be $4 per pound of rice

User Glasnhost
by
5.9k points
2 votes

Answer:

$4

Explanation:

8.00 / 2 = 4

The unit price is four dollars per pound

User Hadi Tok
by
5.3k points