89.0k views
5 votes
Sylvie bought 13 bagels and a container of cream cheese. Each bagel cost the same price. The cream cheese cost $2.95. Sylvie spent a total of $7.50. Write an algebraic equation to represent the situation. Solve the equation to determine the cost of each bagel.

User Guerra
by
5.7k points

2 Answers

5 votes

13x+2.95=7.50

and the answer is .35 cents for each bagel

Subtract 2.95 from both sides, so then you be left with 13x=4.55

divide 13 by 13 to just get x and divide 4.55 by 13 to get your answer.

User Kapil Choubisa
by
6.2k points
1 vote

Answer:

0.35 cents

Step-by-step explanation:

7.50-2.95= 4.55

4.55 / 13 bagels = 0.35

User Tabrez Ahmed
by
6.0k points