114k views
1 vote
Carol has $30 to spend on gasoline for her car. After buying 8 gallons,she has $4 left. How much did each gallon of gasoline cost?

User Rsh
by
6.5k points

2 Answers

2 votes

The answer is 3.25 per gallon. I hope this helps!

User Jesse Reiss
by
6.4k points
6 votes

Answer:

$3.25 per gallon

Explanation:

She had $30 and now has $4, so she spent $30- $4 = $26

With $24 she bought 8 gallons of gas.

$26/(8 gallons) = $3.25/(1 gallon) [ divide 26 by 8 to get the unit rate]

She spent $3.25 per gallon

User Hlagos
by
5.2k points