menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If cheese costs $3.00 for 2 pounds what is the cost per pound? I need a quick answer please
asked
Jun 6, 2022
21.1k
views
10
votes
If cheese costs $3.00 for 2 pounds what is the cost per pound?
I need a quick answer please
Mathematics
college
Lev Khruschev
asked
by
Lev Khruschev
6.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:$1.50
Explanation:
Ted Epstein
answered
Jun 8, 2022
by
Ted Epstein
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
The answer would be 1.50
Right Of Zen
answered
Jun 12, 2022
by
Right Of Zen
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org