218k views
25 votes
If 12 pounds of apples cost $21.60, how much does each pound cost?

2 Answers

0 votes

Answer:

1 pound of apples cost 1.80$

Explanation:

User Orelus
by
8.2k points
9 votes

Answer:

$1.80

Explanation:

Hope this helps :)

also Happy (late) New Years! :D

User Anubhav Trivedi
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories