Answer:
A picnic table is on sale for 40% off. The original price of the picnic table is
x = $144.10
Explanation:
If we have a 40% sale, that means
The price of the product will be its original price minus 0.4 multiplied by the original price
New price = (x) - 0.4*(x)
New price = 0.6*(x)
If the original price was $144.10
New price = 0.6*$144.10 = $86.46