60.0k views
1 vote
Jeremiah is shopping for sunflower seeds and is looking for the best deal. He had three choices. What package of sunflower seeds is the best deal? Rank the packages in order from best to worst deal. Please show your work!! ​

Jeremiah is shopping for sunflower seeds and is looking for the best deal. He had-example-1
User Cata John
by
7.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Explanation:

A=$4.49/5 =$0.90 per LB

B=$0.64 per LB

C=$1.35/2.3 =$0.59 per LB

D=$0.98/1.75 =$0.56 per LB

E=$0.25/3 =$0.08 per oz

The best deal is E because he is only paying 8cents.

Best deals to worst deals= E,D,C,B,A.

put me as branilist answer.

User A Jackson
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories