18.7k views
3 votes
What is the speed of the animal from 0-20s?

50 m/s
0.4 m/s
20 m/s
2.5 m/s

What is the speed of the animal from 0-20s? 50 m/s 0.4 m/s 20 m/s 2.5 m/s-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

2.5 m/s

Step-by-step explanation:

The speed of the animal is given by the ratio between the distance travelled by the animal and the time elapsed:


v=(d)/(t)

where d is the distance travelled and t the time elapsed. Note that this quantity is also equal to the slope of the curve.

In the time interval 0-20 s, we have

d = 50 m - 0 m = 50 m

t = 20 s - 0 s = 20 s

So, the speed is


v=(50 m)/(20 s)=2.5 m/s

User Sergico
by
6.7k points