151k views
2 votes
Jenny bought gas for her car gas cost 3.45 pee gallon jenny bought 12.2 gallons what was the total cost for jennys gas

2 Answers

5 votes

Answer:

42.09

Explanation:

12.2×3.45

User Nick Turner
by
5.1k points
2 votes

Answer:

$42.09

Explanation:

1. multiply the cost per gallon (3.45) by the gallons purchased (12.2)

3.45*12.2 = 42.09

User Joseph Rex
by
5.0k points