132k views
5 votes
Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34

2 Answers

3 votes

Answer:

1oz cost $0.39 which will be the unite rate

Explanation:

User Andy Danger Gagne
by
8.2k points
4 votes

Answer:

$0.39 per oz

Explanation:


(6)/(2.34) =(1)/(x) \\\\6x=2.34\\\\x=(2.34)/(6) \\\\x=0.39

User Mrunal Pagnis
by
8.5k points

Related questions