54.1k views
3 votes
If a cone has a surface area of 822.78cm^2 and a diameter of 18cm, find the slant height of the cone

1 Answer

7 votes

Answer:


20.11\ cm

Explanation:

we know that

The surface area of the cone is equal to


SA=\pi r^(2)+\pi rl

where

r is the radius

l is the slant height

In this problem we have


SA=822.78\ cm^(2)


r=18/2=9\ cm -----> the radius is half the diameter

substitute and solve for l


822.78=\pi (9)^(2)+\pi (9)l


822.78=81\pi +9\pi l


l=(822.78-81\pi)/9\pi


l=(822.78-81(3.14))/9(3.14)=20.11\ cm

User Nico Schuck
by
7.3k points