133k views
4 votes
Single bottles are sold for $1.25. A six pack is sold for $7.20. A twelve pack is sold for $13.89 and a case of 24 bottles is sold for $26.40. If you bought a 6 pack how much did you pay per bottle? Show how you figured it out.

User Corin
by
7.2k points

2 Answers

7 votes

Answer: $7.20 / 6 = $1.20

Explanation:

User Lepoetemaudit
by
7.5k points
5 votes

Answer:

Explanation:

1 bottle---x

6 bottle---7.20

x= 7.20/6=1.2 dollar

User Krozark
by
7.3k points