Answer;
= 0.422 M
Explanation;
Molarity or concentration is the number of moles of a solute in 1 liter of a solution.
Therefore; Molarity = n/V ; where n is the number of moles and V is the volume of the solution in L.
Number of moles = Mass/molar mass
= 289 g/342.2965g/mol
= 0.844 Moles
Therefore;
Molarity = 0.844 moles/ 2L
= 0.422 M