104k views
1 vote
Must show work for questions 5 and 6. (Please also explain, I don't understand)

4. Consider the reaction. Which of the following is true?

5. What is the specific heat of Hg if it requires 166.7 J to change the temperature of 15.0 g mercury from 25.00°C to 33.00°C?

6. Consider the reaction. When a 17.2-g sample of ethyl alcohol (molar mass = 46.1 g/mol) is burned, how much energy is released as heat?​

Must show work for questions 5 and 6. (Please also explain, I don't understand) 4. Consider-example-1
User Jboeke
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

4. E) Both A) and C) are true.

5. D) 1.39 J·°C⁻¹g⁻¹

6. C) 5.11 × 10² kJ

Step-by-step explanation:

4. Heat of reaction

H₂(g) + ½O₂(g) ⟶ H₂O(ℓ); ΔH° = -286 kJ

A) The negative sign tells you that energy has gone out of the system. Therefore, the reaction is exothermic.

B) is wrong. The reaction is exothermic.

C) If energy has left the system (and the products are part of the system), the enthalpy of the products is less than that of the reactants,

D) is wrong. Energy is released from the system.

E) Both A) and C) are correct, so E) is the correct answer.

5. Specific heat capacity

q = mCΔT

C = q/(mΔT)

Data:

q = 166.7 J

m = 15.0 g

T₁ = 25.00 °C

T₂ = 33.00 °C

Calculation:

ΔT = T₂ - T₁ = (33.00 - 25.00) °C = 8.00 °C

C = 166.7/(15.0× 8.00) = 1.39 J·°C⁻¹g⁻¹

The specific heat capacity of mercury is 1.39 J·°C·g⁻¹.

6. Heat of combustion

M_r: 46.1

C₂H₅OH + 3O₂ ⟶ 2CO₂ + 3H₂O; ΔH = -1.37 × 10³ kJ

m/g: 17.2

n =17.2/46.1 = 0.3731 mol

q = nΔH = 0.3731 × (-1.37 × 10³) = -511 kJ = -5.11 × 10² kJ

The reaction releases 5.11 × 10² kJ of heat.

User Gulbaek
by
7.6k points