140k views
0 votes
A 111.6 g sample of iron was heated from 0°C to 20°C. It absorbed 1004 J of energy. What is the specific heat capacity of iron?

0.00578 J/g°C
0.45 J/g°C
2.20 J/g°C
4.18 J/g°C

User Tereks
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer;

= 449.82 J/kg/K

Explanation;

Quantity of heat by a substance is given by the formula;

Q = McΔθ

Where; Q is the quantity of heat,m is the mass in Kg, c is the specific heat capacity, Δθ is the change in temperature.

Q = 1004 Joules, mass = 0.1116 Kg and Δθ = 20

Therefore;

1004 J= 111.6/1000 × 20 × c

1004 J = 0.1116 × 20 × c

c = 1004/(0.1116 × 20)

= 449.82 J/kg/K

User Alexander Solovyov
by
7.2k points