Answer:
The loss amount is "$3,000".
Step-by-step explanation:
The given values are:
Sale amount,
= $16,000
Ice-cream equipment's cost,
= $90,000
Depreciation,
= $71,000
Now,
The book value will be:
=

On substituting the values, we get
=

=
($)
The loss on the sale will be:
=

=

=
($)