12.0k views
2 votes
find each unit price and decide which is a better buy (cheaper) Treated lumber $3.79 for an 8 foot board. or $6.18 for a 12 foot board?​

User Venton
by
5.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$3.79 for an 8 foot board

Explanation:

The way to find the answer is calculating the price per foot.

Part 1

$3.79 for an 8 foot board.

one foot would cost:

$3.79 ÷ 8 = 0.47375

Part 2

$6.18 for a 12 foot board?

Price of one foot would be:

$6.18 ÷ 12 = 0.515

$0.47375 is less than $0.515. So, the cheaper treated lumber is the one costing $3.79 for an 8 foot board.

User Shubhnik Singh
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.