125k views
2 votes
Elliot rides his bike at an average speed of 14 miles per hour.how many miles will he ride in 2 1/2 hours ?

2 Answers

3 votes

He will ride 35 miles in 2 1/2 hours.

Hope this helps.

User Sergiomse
by
6.9k points
4 votes

Answer:

35 miles

Explanation:

Given: Elliot rides his bike at an average speed of 14 miles per hour.

If he rides his bike at 14 miles every hour, and he was riding for 2.5 hours, all we need to do is take 14 and multiply it by 2:


2(14)=28

We just found out how many miles he went in two hours. To find the remaining half, all we need to do is take his speed, divide it by two, and add it to the rest:


(14)/(2)=7


28+7=35

Elliot went 35 miles in 2.5 hours.

User Syclonefx
by
6.6k points