because we have to find the total cost of one pound of the mixture, therefore first we will calculate the total cost of cashews and Peanuts and than we will divide the total cost by the total weight.
step by step solution:
cost of 4 pounds cashews@$ 4/pound = 4 x 4= $16
cost of 4 pounds of peanuts @$2.50/pound = 4 x 2.50= $10.00
Now total cost= $16+$10= $26
now total weight= 4+4=8 pounds
Then cost of 1 pound of mixture= total cost÷ total weight
cost = 26÷8= 3.25
so answer is $3.25