Answer:
4.25 feet of ribbon cost around $ 8.29
Explanation:
We are given the following information in the question:
Length of ribbon to be bought by Brenna = 4.25 feet
Cost of 1 foot of ribbon = $1.95
Total or actual cost of the ribbon =
![\text{Total length of ribbon}* \text{Cost per unit length of ribbon}](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/5e5z4dpbg9pqz14lozhjrm7comylfsuzaa.png)
Cost of ribbon to be purchased by Brenna =
![\text{Estimation of cost of ribbon:}](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/o3ue7a9q4c8vae6r6efxbz7sw46tu9mjmn.png)
![4.25* 1.95 = 8.2875 \approx \$8.29](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/sclb4g2768fevs8653n9n493u7ocj0q95d.png)
Thus, to find the actual cost Brenna should use the product of total length of ribbon to be bought and the unit cost of the ribbon.
Hence, 4.25 feet of ribbon cost around $ 8.29