Answer
B•Horizontal=11.49 m/s
Vertical=9.64 m/s
Using the concept of a trigonometric ratios,
sin θ = y/hypotenuse
where y is the vertical component.
sin 40 = y/15
y = 15 × sin 40
= 9.64 m/s
vertical component = 9.64 m/s
cos θ = x/hypotenuse
where x is the horizontal component
cos 40 = x/15
x = 15 × cos 15
=11.49
Horizontal component = 11.49 m/s