195k views
5 votes
Gerry is shopping for clothes at the mall.He buys 4 new shirts for $6.00.What is the unit rate for the shirts

2 Answers

2 votes

the unit rate is 4:6

User Parag Bafna
by
4.9k points
6 votes
The unit rate is $1.50 per shirt.

To find this, divide 6$ by 4 shirts to get 1.5
User Ilmari Kumpula
by
5.7k points