menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Gerry is shopping for clothes at the mall.He buys 4 new shirts for $6.00.What is the unit rate for the shirts
asked
Oct 27, 2020
195k
views
5
votes
Gerry is shopping for clothes at the mall.He buys 4 new shirts for $6.00.What is the unit rate for the shirts
Mathematics
high-school
Iralda Mitro
asked
by
Iralda Mitro
6.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
the unit rate is 4:6
Parag Bafna
answered
Oct 27, 2020
by
Parag Bafna
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The unit rate is $1.50 per shirt.
To find this, divide 6$ by 4 shirts to get 1.5
Ilmari Kumpula
answered
Nov 1, 2020
by
Ilmari Kumpula
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.9m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Ten gallons of paint were poured into two containers of different sizes. Use one variable to express the amount poured into each container
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org