menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
What is the unit price for the 15 pound bag of potatoes that costs $45 A . 5$ per lb B . 2$ Per lb C . 4$ per lb D . 3$ per lb
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit price for the 15 pound bag of potatoes that costs $45 A . 5$ per lb B . 2$ Per lb C . 4$ per lb D . 3$ per lb
asked
Feb 9, 2020
77.1k
views
3
votes
What is the unit price for the 15 pound bag of potatoes that costs $45
A . 5$ per lb B . 2$ Per lb C . 4$ per lb D . 3$ per lb
Mathematics
middle-school
Predrag Maric
asked
by
Predrag Maric
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
3$ per lb
Explanation:
45 divided by 15 = 3
Satyendra
answered
Feb 15, 2020
by
Satyendra
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 26, 2024
101k
views
$(5\sqrt{5})⁻²ˣ × 1 = \frac{1}{5} × 125ˣ⁻³$ A) $x = 2$ B) $x = 3$ C) $x = 1$ D) $x = 4$
Kritana
asked
Jun 26, 2024
by
Kritana
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
101k
views
asked
Mar 4, 2017
156k
views
Amy bought 3 pounds of lemons at 2$ per pound, a box of rice for 4$ and 7 frozen dinners for 3$ each what is the change in the amount of money she has
Todd Berman
asked
Mar 4, 2017
by
Todd Berman
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
156k
views
asked
Apr 25, 2024
208k
views
How many multiples of $9^3$ are greater than $9^4$ and less than $9^5$?
Cowbert
asked
Apr 25, 2024
by
Cowbert
7.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
208k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org