menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit price for the 15 pound bag of potatoes that costs $45 A . 5$ per lb B . 2$ Per lb C . 4$ per lb D . 3$ per lb
asked
Feb 9, 2020
77.1k
views
3
votes
What is the unit price for the 15 pound bag of potatoes that costs $45
A . 5$ per lb B . 2$ Per lb C . 4$ per lb D . 3$ per lb
Mathematics
middle-school
Predrag Maric
asked
by
Predrag Maric
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
3$ per lb
Explanation:
45 divided by 15 = 3
Satyendra
answered
Feb 15, 2020
by
Satyendra
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 26, 2024
101k
views
$(5\sqrt{5})⁻²ˣ × 1 = \frac{1}{5} × 125ˣ⁻³$ A) $x = 2$ B) $x = 3$ C) $x = 1$ D) $x = 4$
Kritana
asked
Jun 26, 2024
by
Kritana
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
101k
views
asked
Mar 4, 2017
156k
views
Amy bought 3 pounds of lemons at 2$ per pound, a box of rice for 4$ and 7 frozen dinners for 3$ each what is the change in the amount of money she has
Todd Berman
asked
Mar 4, 2017
by
Todd Berman
8.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
156k
views
asked
Apr 25, 2024
208k
views
How many multiples of $9^3$ are greater than $9^4$ and less than $9^5$?
Cowbert
asked
Apr 25, 2024
by
Cowbert
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
208k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org