60.7k views
2 votes
Bob and Maria each purchase steak from the butcher. Maria selects a cut that costs $19.98 per pound. Bob’s selection costs $13.98 per pound. If Maria’s steak is all meat, and Bob’s cut of beef is 1⁄3 bone and fat, who is paying more for actual steak?

1 Answer

2 votes

Answer:

Bob is paying more for the actual steak

Explanation:

we know that

Maria selects a cut that costs $19.98 per pound (Maria's steak is all meat)

Bob’s selection costs $13.98 per pound (Bob’s cut of beef is 1⁄3 bone and fat)

so

Bob's cut is 2/3 all meat

Find the unit rate of Bob's cut for all meat


(13.98)/((2/3)) (\$)/(pounds) =20.97(\$)/(pounds)

therefore


\$20.97> \$19.98

Bob is paying more for the actual steak

User Amit Pathak
by
5.9k points