48.0k views
4 votes
The displacement of a car is a function of time as follows: x(t)=25+3.0t², with x is in meters. Find the average velocity between t1 = 1.0s and t2 = 4.0s.​

1 Answer

7 votes

Answer: 15m/s

Step-by-step explanation: Average Velocity is vector describing the total displacement of an object and the time taken to change its position. It is represented as:


v=(\Delta x)/(\Delta t)

At t₁ = 1.0s, displacement x₁ is:


x(1)=25+3(1)^(2)

x(1) = 28

At t₂ = 4.0s:


x(4)=25+3(4)^(2)

x(4) = 73

Then, average speed is


v=(73-28)/(4-1)

v = 15

The average velocity of a car between t₁ = 1s and t₂ = 4s is 15m/s

User Grant Birchmeier
by
7.1k points