58.3k views
1 vote
Which is the better buy on cheese 12 slices for $1.80. 24 slices for $3.36​

2 Answers

5 votes

It is best to buy 24 slices .

User Mr Wil
by
5.4k points
4 votes

Answer: it is better to buy the 24 slices

Step-by-step explanation: divide the price by the slices to get the price per slice. the 24 slices are 0.14 cents per slice

User Marty Bu
by
5.9k points