Answer:
A. The cost of paint per square foot is the total price of the can of paint at $38.50, divided by the total square feet it covers at 350 square feet per can.
Therefore the cost per square foot is (38.5/350) = $0.11 per square foot of paint.
B. If we know the square feet of her room is 825 feet, and each gallon of paint can cover 350 square feet, then we would simply divide the total square feet (825) by the coverage of the can of paint (350) and then round it up because we can’t by part of a can.
825/350 = 2.36 cans
Like I said though, since you can only buy full cans, she would need to buy 3 total cans to cover the room even though she will have some left over.
Explanation: