196k views
3 votes
5 markers cost $6.55. Which equation would help determine the cost of 4 markers

2 Answers

0 votes

Answer:

5.245

Explanation:

Divide 6.55 by 5 Then mulitpy by 4

User Maged Mohamed
by
7.7k points
5 votes

Answer:

5.24

Explanation:

6.55/5 = 1.31

1.31 * 4 = 5.24

User Guy
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories