163k views
5 votes
Jane made $299 for 13 hours of work.

At the same rate, how much would she make for 5 hours of work?

2 Answers

5 votes

Hey! Im Jenna, and I'm here to help you! :)

The first thing you will have to do, is find how much Jane makes per hour!

To find that, we will have to divide somewhere along the line.

299/13=23

So Jane makes $23 per hour.

Now to find how much she will make for 5 hours of work, multiply 23 X 5

Answer:

115

Jane will make $115 for 5 hours of work.

User Regof
by
5.4k points
4 votes

Answer:

115.

Explanation:

Divide 299 by 13 to find the unit rate.

23.

Now multiply 23 and 5.

115.

User Xueli
by
5.0k points