117k views
4 votes
On tuesday ,San and liz each bought 1/4 pound of donuts each day.Three other customers bought 1/2 pound of donuts each.How many pounds did the customers buy in all?

1 Answer

5 votes

Answer:

2 Pounds

Explanation:

1/4 + 1/4 = 1/2

1/2 + 1/2 + 1/2 = 1 1/2

1 1/2 + 1/2 = 2 pounds

User BObereder
by
5.2k points