116k views
24 votes
A lot is 60 m by 36 m. A house 28 m by 8 m is built on the lot. How much area is left​ over?

1 Answer

3 votes

Answer:

1936 m2

Lot = 60 x 36 = 2160m^2

House = 28 x 8 = 224m^2

Area not covered by the house = 2160^2 - 224^2

= 1936m^2

Hope this helps !!

User Rollyng
by
7.2k points