206k views
5 votes
A silver wire 2.6 mm in diameter transfers a charge of 420 Cin 80 min. Silver contains 5.8 x 10^{28} free electrons per cubic meter.

What is the current in the wire?
What is the magnitude of the drift velocity of the electronsin the wire?

1 Answer

5 votes

1) Current in the wire: 0.0875 A

The current in the wire is given by:


I=(Q)/(t)

where

Q is the charge passing a given point in the conductor

t is the time elapsed

In this problem, we have

Q = 420 C is the total charge passing through a given point in a time of

t = 80 min = 4800 s

So, the current is


I=(420 C)/(4800 s)=0.0875 A

2) Drift velocity of the electrons:
1.78\cdot 10^(-6) m/s

The drift velocity of the electrons in the wire is given by:


u = (I)/(nAq)

where

I = 0.0875 A is the current


n=5.8\cdot 10^(28) is the number of free electrons per cubic meter

A is the cross-sectional area


q=1.6\cdot 10^(-19) C is the charge of one electron

The radius of the wire is


r=(d)/(2)=(2.6 mm)/(2)=1.3 mm=0.0013 m

So the cross-sectional area is


A=\pi r^2=\pi (0.0013 m)^2=5.31\cdot 10^(-6) m^2

So, the drift velocity is


u = ((0.0875 A))/((5.8\cdot 10^(28))(5.31\cdot 10^(-6))(1.6\cdot 10^(-19)C))=1.78\cdot 10^(-6) m/s

User Tolu
by
7.2k points