105k views
4 votes
If pencils cost $20 for a pack of 100 how much would 240 pencils cost at the same unit price​

If pencils cost $20 for a pack of 100 how much would 240 pencils cost at the same-example-1

2 Answers

2 votes

Answer:

48

Explanation:

100÷20=5 pencils a $1

240÷5=$48

240÷48=5

Answer: $48

User Puhlze
by
5.1k points
6 votes


Answer: \\ (240 * 20)/(100) =\$48 \\ \Rightarrow C

User Thomas Anderson
by
6.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.