219k views
2 votes
Find the unit price to the nearest cent please. Express- 50 cupcakes for 129.00 what is the cost per cupcake?

1 Answer

4 votes

It is $2.58 for each cupcake.

129.00÷5=2.58

Rounded to the nearest sent would be $2.60.

Hope this helps!

User Charease
by
5.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.