Answer:
B.$8.98
Explanation:
We need to determine the cost per ounce. We divide the cost by the number of ounces
3.59/16 =.224375 per ounce
Take the price per ounce and multiply by the number of ounces to determine the price of the 40 ounce jar
.224375 * 40 =8.975
Rounding to the nearest cent
8.98 for a 40 ounce jar