42.7k views
1 vote
A 16-oz jar of spaghetti sauce cost $3.59. if the cost per ounce is the same, how much would a 40-oz jar cost?

A.$7.95
B.$8.98
C.$9.25
D.$10.77

User Emirhan
by
4.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

B.$8.98

Explanation:

We need to determine the cost per ounce. We divide the cost by the number of ounces

3.59/16 =.224375 per ounce

Take the price per ounce and multiply by the number of ounces to determine the price of the 40 ounce jar

.224375 * 40 =8.975

Rounding to the nearest cent

8.98 for a 40 ounce jar

User MYMNeo
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.